Bilgisayar ve internet teknolojilerinin gelişimiyle birlikte yeniden tanımlanan alanların başında bankacılık ve finansal işlemler geliyor.  İnternet bankacılığında kullanıcı sayısı her geçen gün artarken; dijital platformlarda sunulan bankacılık hizmetlerinde kapsamın genişlemesi kişilerin ve şirketlerin finansal süreçlerini kontrol etmesini zorlaştırıyor. Özellikle de birçok banka ile çalışarak her gün sayısız işlem gerçekleştiren ticari işletmelerde bu süreç daha da karmaşık bir hâl alabiliyor. Tam da bu noktada; Açık Bankacılık kavramı ve ‘Açık Bankacılık’ın kullanıcılara sunduğu avantajların önemi ortaya çıkıyor.

Açık Bankacılık Nedir?

1994 yılında İngiltere’de ortaya çıkan Açık Bankacılık kavramı, farklı bankalarda gerçekleştirilen işlemleri tek bir panelde toplayarak kullanıcılara takip ve işlem kolaylığı sağlayan teknolojiler bütünü olarak açıklanabilir. Bir başka deyişle; Açık Bankacılık sayesinde finansal süreçlerin merkezinde bankalar değil bankacılık işlemleri yer alıyor. Avrupa Birliği’nin ardından Türkiye’de de tamamlanma sürecinde olan yasal mevzuatlarla birlikte Aktif Bankacılık uygulamaları, ödeme başlatma ve hesap hareketleri görüntüleme hizmetleriyle kullanıcılardan büyük ilgi görüyor.

açık bankacılık

 

Açık Bankacılık Platformları Nasıl Çalışıyor?

Açık Bankacılık yazılımları, bir uygulamadaki verilerin başka bir uygulamada çalışmasını sağlayan API’ler (uygulama arayüzleri) üzerinden geliştiriliyor. Sistem, online verilerini API’ler üzerinden paylaşan her banka için kullanılabiliyor. Türkiye’deki son yasal düzenlemeler ile tüm bankaların online verilerini API’ler üzerinden fintech’lere açma mecburiyeti getiriliyor. Kullanıcıların yetki vermesinin ardından bankalardaki hesap ve işlem bilgileri Açık Bankacılık uygulamalarının ekranında güvenli bir şekilde görüntülenebiliyor. Bu veriler raporlanabilecek ve arşivlenebilecek şekilde işlenerek şirketlerin yönetim süreçleri için daha işlevsel formatlara dönüştürülebiliyor.

NetEkstre ile Banka Hesaplarınız Tek Ekranda

NetEkstre Tüm Bankalar Tek Ekran

Türkiye’nin öncü Açık Bankacılık uygulaması NetEkstre, kullanıcıların farklı bankalardaki hesap hareketlerini, tek bir panel üzerinden anlık olarak takip edebilmesini sağlıyor. İnternete bağlanabilen mobil ve masaüstü cihazlardan bankacılık verilerinizi istediğiniz her an izleyebilir, bildirimler yardımıyla hesaplarınızdaki her hareketten anında haberdar olabilirsiniz. Her işlem için ilgili banka hesaplarını ayrı ayrı kontrol etme zorunluluğundan sıyrılarak zamandan tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca bankacılık hareketlerinizi, tercihinize ve ihtiyacınıza uygun bir şekilde grafik destekli raporlara dökebilirsiniz. Banka hareketlerinden otomatik olarak çekilen verilerden oluşturulan raporlarda, NetEkstre ile veri hatası ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz. Kullanıcı dostu, işlevsel arayüzünde görüntüleyebildiğiniz banka hesap hareketlerinizi işletmenizde kullandığınız ERP ve muhasebe programlarına entegre ederek yönetimsel süreçlerinizi daha etkin bir hale getirebilirsiniz.