Açık Bankacılık Nedir, Açık bankacılık nasıl çalışır ve geleceği nedir?

Açık Bankacılık (Open Banking), uygulama programlama ara yüzüne (API) dayalı ve finansal ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi için gerekli finansal bilgilerin paylaşılmasını amaçlayan bir sistemdir. Finansal verilerin geleneksel merkezi yönetiminin aksine, farklı finansal kurumların teknolojik bir ağına dayanıyor ve bu da onların daha verimli bilgi alışverişinde bulunmalarını sağlıyor.

Başka bir şekilde söylemek gerekirse: Banka dışı kuruluşların bankacılık işlevselliği sunmasına olanak tanır.

Açık Bankacılık (Open Banking – Open Bank Data) finansal verilerinizin düzenlemeye tabi tutulan sağlayıcılar ile paylaşıldığı güvenilir bir hizmet türüdür.

Bugün ve yakın gelecekte, Açık Banka, parayı taşıma ve yönetme şeklimizde devrim yaratma potansiyeline sahiptir.

Açık bankacılık, tüm hesap detaylarınızı seçtiğiniz tek bir gerçek zamanlı gösterge panosunda toplamanıza olanak tanır, böylece tüm bankacılık hareketlerinizi tek bir yerde Takip edebilirsiniz.

Açık Bankacılık Nasıl Çalışır?

Teknolojik olarak konuşursak, açık bankacılık API’lere (uygulama programlama arayüzleri) dayanır. API, bir programın başka bir programa hizmet sunması için yapılandırılmış bir yoldur. Ya da daha basit bir ifadeyle, yazılımın diğer yazılımlarla konuşmasına yardımcı olmanın bir yoludur.

Bir müşteri, güvenilir uygulamalara (Açık Bankacılık) bilgilerine erişme yetkisi verir. Bu uygulamalar, müşterinin onayı olmadan verilere erişemeyen üçüncü taraf sağlayıcılar tarafından çalıştırılır. Müşteri hesap bilgilerine erişmek için bu uygulamalar, açık bankacılık API adı verilen bir teknoloji kullanır.

Amacı Nedir?

Açık banka sisteminin tek amacı; müşterilerin verilerini bankalar ve banka dışı kuruluşlar arasında paylaşılmasını sağlamak gibi anlaşılabilmektedir. Bankalar müşteriler üzerinde oldukça büyük etkiye sahiptir. Fakat teknolojinin gelişimi ihtiyaçları ve alternatifleri her geçen gün çeşitli hale getirdi.

Artık herhangi bir anda finansal hizmetler için koşulları karşılaştırarak, en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Üstelik dakikalar içinde online olarak banka hesabı açılabilmektedir. Açık Banka sistemi, bankacılık işlemlerinde kaybedilen zaman sorununu ortadan kaldırdı. İşlemler online olarak hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabiliyor.

Açık Bankacılık; müşterileri için en uygun kredi kartı veya düşük faizli tasarruf hesabı gibi öneriler sunabilmektedir. Aynı zamanda kredi başvurusu ve kredi onayı gibi bankacılık hizmetlerinin daha hızlı işlemesine fayda sağlar.

Açık Bankacılığın Avantajları Nelerdir?

Başlangıç olarak, Finans (banka harici) şirketlerinin piyasaya bankacılık ürünleri ve hizmetleri sunmaları için fırsatlar yarattı. Bu banka dışı kuruluşların kullanıcı dostu tasarımları ve basitleştirilmiş prosedürler konusunda pratik oldukları görüldü. Ayrıca hız, daha düşük maliyet ve daha fazla kolaylık sundular.

Çözümleri hızla, genellikle geleneksel bankalar tarafından sağlanan ürün ve hizmetlerle rekabet etmeye başladı. Finans sektöründeki bu avantajlar ve rekabet harika olabilir. Fakat açık bankacılık bize daha da fazlasını sağladı.

  • Kolaylık (Hızlı, kolay ve doğrudan ödemeler)
  • Maliyet düşürme (Mali durumunuzu daha iyi anlama)
  • Kişiselleştirme
  • Daha iyi karar verme

Kurumsal Müşterilere Fayda Sağlayan Açık Bankacılık Örnekleri

Peki, banka bilgilerinin tam olarak açılması kurumsala nasıl fayda sağladı?

Kurumsal tarafa büyük kolaylıklar sağlayan kullanım örnekleri:

  1. Finansal işlemlere tek ekrandan hızlı ve kolay erişim.
  2. Hizmetlerin merkezileştirilmesi ve işlem sürelerinin azalması.
  3. Gerçek zamanlı çalışması.
  4. Finansal operasyonların kabarık maliyetleri aza indirgemesi.

Açık Bankacılık Güvenli mi?

Evet. Finansal verilerinize erişimi ve paylaşmak istediğiniz verilerin özelliklerini ve elbette verilerinizi kiminle paylaşmak istediğinizi siz kontrol edersiniz. Bir sağlayıcıya verilerinize erişme izni vererek fikrinizi değiştirirseniz, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Finansal veri toplama platformları; geleneksel bağlantılar (banka düzeyinde güvenlikle zenginleştirilmiş) ve API’ler aracılığıyla verilerinize güvenli erişim imkanı tanır. API’ler, yazılımın gerçek zamanlı olarak başka bir şirketteki yazılıma “eklenmesini” ve yazılımdan bilgilere erişmesini sağlar.

Türkiye’de Açık Bankacılık Mevzuatı

İlk olarak İngiltere’de ortaya çıkan ardından Avrupa’da ve dünyada ilgi gören bu sistem; Türkiye’de de her geçen gün sayıları artan yeni girişimlerle etki alanını genişletiyor. Avrupa Birliği’nde PSD ve PSD-2 olarak bilinen’ Ödeme Hizmetleri Direktifleri ile yasal tanımlamaların yapıldığı Açık Bankacılık, 2013 yılından bu yana Türkiye’de de yasalardaki yerini almış durumda.

İlk olarak 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile Açık Bankacılığa dair ilk işaretlere rastlanıyor. Değişen yönetmeliklerle Açık Banka ile ilgili oyunun kuralları adım adım netleşmeye devam ediyor. 2020 Ocak-Temmuz ayında 6493 sayılı Kanun, resmi olarak yürürlüğe girerken2019  Kasım ayında 6493 sayılı Kanunda yapılan değişiklikler kapsamındaHesap bilgilileri hizmetleri ve Ödeme emri başlatma hizmetleri Açık Bankacılığın iki farklı hizmet alanı olarak tanımlanıyor. 

Açık Bankacılığın Geleceği Nedir? 

Dünya genelindeki gelişmelere bakıldığında yakın gelecekte Açık Bankacılık uygulamaları ile banka hesaplarının açılabilmesi veya kapatılabilmesi, bankacılık işlemlerinin daha farklı uygulamalarla entegrasyonu da söz konusu olacak. Eş zamanlı bankaların uzaktan müşteri edinebilmesinin de önünü açtı. E-ticaret platformundan alışveriş yaparken bu uygulamalar içerisinden banka hesaplarına kolayca erişim sağlanır. Kredi ve kredi kartı başvurusu işlemlerinizi anında sonuçlandırabilirsiniz. Kısacası Açık Bankacılık, bankalardaki verilerin müşterilerin izni ve yetkisi dahilinde çok daha geniş bir alanda, farklı amaçlar için de kullanılabilmesinin önünü açan dijital dönüşüm süreci olarak bizlere yeni tecrübeler vadediyor. 

Bankaların uzaktan müşteri edinebilmesinin önünü açan son düzenlemeyle birlikte bankacılık sisteminde ıslak imza zorunluluğu özel durumlar haricinde tamamen ortadan kalkıyor. Açık Bankacılık teknolojilerinin gelişimine katkı sağlayacak olan bdüzenleme sayesinde artık hesap açılışı ve kapanışı gibi ıslak imza gerektiren süreçler evden ve internetin olduğu her yerden gerçekleştirilebilecek. 

Netekstre ürünleri ve avantajları için hemen bizi arayabilirsiniz. (+90 212 256 60 00)