Türkiye’de Açık Bankacılığın Gelişimi ve NetEkstre

Türkiye’de ve dünyada bankacılık deneyimini yeniden tanımlayan Açık Bankacılık (Open Banking) uygulamaları banka müşterileri ve fintech ekosistemi tarafında büyük ilgi görüyor. Özellikle de işletmelerde oldukça karmaşık olabilen bankacılık işlemlerinin yönetilmesini, takibini ve analizini kolaylaştıran açık bankacılık uygulamaları, finansal yönetim ve karar verme süreçlerine büyük katkı sağlıyor.

2000’lerin sonlarına doğru İngiltere’de ilk kez ortaya atılan açık bankacılık fikri, İngiltere’nin ardından Avrupa’da geniş yankı buldu. Avrupa Birliği’nin PSD (Ödeme Hizmetleri Yönetmeliği) ile birlikte yasal çerçevede sınırları belirlenen açık bankacılık hemen ardından gelen PSD2 ile daha da kapsamlı bir hale geldi. 2007 yılında yürürlüğe giren PSD, 2009 yılında revize edildikten sonra 2015 yılında da PSD2 duyuruldu.

Türkiye’de ilk adımlar 2013’te atıldı

Avrupa cephesinde açık bankacılık konusunda bu gelişmeler yaşanırken Türkiye’de de 2013’de yürürlüğe giren 6493 nolu kanun ile PSD’ye adaptasyon sağlanırken Açık Bankacılık konusuna dair ilk işaretlerin gün yüzüne çıktı. 2013’te yürürlüğe giren düzenleme açık bankacılık sektöründe fintech şirketlerinin önünü açarken esas gelişmeler ise 2019 yılından sonra yaşandı.

2019 yılının kasım ayında Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren 7192 sayılı öylece 2020 yılının başı itibarıyla Türkiye’de açık bankacılık için çok önemli bir adım atılmış oldu. 2020 yılından itibaren hızla büyüyen ve gelişen açık bankacılık ekosisteminde her geçen ay müşteri sayısı, işlem adedi ve  açık bankacılık uygulamalarına API’lerini açan bankaların sayısı katlanarak artmaya devam ediyor.

Türkiye’de Açık Bankacılığın en güçlü markası: NetEkstre

Türkiye’de finansal teknolojiler alanındaki çalışmalarıyla 20 yılı aşkın bir süredir faaliyetlerini sürdüren EÇözüm tarafından geliştirilen NetEkstre, işletmelerin bankacılık işlemlerini tek bir ekran üzerinden yönetebilmesini sağlıyor. Altyapısı, sisteme entegre olan banka sayısı, entegre olabildiği ERP/Muhasebe programları ve banka fark etmeksizin işletmelerin bankacılık işlemlerini takip edebilmesini sağlayan özellikleri ile işlem hacmini ve kullanıcı sayısını her geçen gün artırmaya devam ediyor. 2020 yılında yüzde 330 büyüyen NetEkstre, hizmet verdiği işletme sayısını 1.000 adedin üzerine taşırken işlem hacimlerinde de ekosistemin en güçlü açık bankacılık uygulamaları arasında yer alıyor.